Kuruluş Amacı

  Ana sayfa > Kurumsal > Kuruluş Amacı

Kuruluş Amacı 

     Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri ( eski Mazaka Kaisareia ) Erciyes`in eteklerinde kurulmuş olan bir yerleşim bölgesi yani klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgedir. Kayseri’nin ticaret şehri olması bakımından Oto tamirciliğinin de çok eskilere dayandığı görülür. 1950’li yıllardan önce şehrin hemen her yerinde dağınık şekilde her meslekten sanatkarların olduğu bilinmektedir. 

     Eskiden oto tamirciliği yapan üstatlar şehrin Meydan ve Düvenönü semti arasında kalan küçük küçük baraka dükkanlarda tamircilik yapmaya başlarlar. Araçların daha yeni yeni çıkmaya başladığı 1950’li yıllardan önce bir kısım tamirciler Yoğunburç mevkii Çınar ağacının altında, bir kısım sanatkarlar ise nariciler çarşısında yani eski kapalı çarşı içerisinde faaliyet gösterirler. Oto döşemeciler, çadırcılar, demirciler, marangozlar v.s. gibi sanatkârlar bu bölgede sanatlarını icra ederler. 

     1950’li yıllarda dönemin Kayseri Belediye Başkanı rahmetli Osman KAVUNCU beyefendi sanatkârları bir araya toplamak gerektiğini Kayseri eşrafına bildirir. O zaman Osman KAVUNCU başkanlığında toplanan heyet şimdiki Osman Kavuncu caddesi üzerinde bulunan yani Eski Sanayi adı ile geçen Sanayi sitesinin kurulması için çalışmalara başlarlar. Nitekim şimdiki eski sanayi sitesi KAVUNCU döneminde büyük gayretlerle Düvenönü bitiminden eski Terminal bölgesine kadar olan bölgede inşa edilerek bütün esnaf ve sanatkârlar bu site içerisinde toplanır. Eski sanayi sitesinin kurulması ile birlikte O zamanlar hava ikmal bakım merkezinden ayrılan bir takım Oto tamir ustaları, erkek sanat enstitüsünden mezun olan gençler, sümer bez fabrikasından ve karayollarından ayrılan ustalar oto sanayinin eski sanayide gelişmesini sağlarlar. Bütün meslek kolları burada faaliyet göstermekte iken artık bu sanayi sitesinin de yetersiz kaldığı görülür. 1970 li yıllarda DSİ Kayseri Bölge Müdürlüğü ile Şeker Fabrikası arasında Yeni Sanayi Sitesi kurulur. 2000 li yıllarda otomotiv sektörünün gelişmesi ve araç yoğunluğunun artması ile Yeni Sanayi Sitesi de ilimize yetersiz gelmeye başlamıştır. 

      Yeni Sanayi Sitesinde bulunan iş yerlerinin küçük olması sebebi ile Servis düzeni kurmak çok zordu. TSE 12047 yetkili servis belgesi almak için en az 600m2 kapalı alan şartı olduğu için Servis düzeni kurmak isteyen esnaflarımız en az 2-3 iş yerini birleştirmek zorunda kalıyordu. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak ve esnaflarımızın daha düzenli, teknolojik ortamlarda faaliyet göstermeleri amaç güdülerek üyelerimizin yoğun talebi üzerine S.S. OTOMOTİV SERVİSLERİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YAPI KOOPERATİFİ’ ni kurma kararı aldık. Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Mehmet ÖZHASEKİ ile yapılan görüşmeler sonucunda böyle bir projenin hem Kayseri hem de esnaflarımız için yararlı olacağı kanaatine vardık. Böylelikle üyelerimizin hem modern hem de otomotiv sektöründe gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmaları sağlanacak, ayrıca otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bütün esnaflarımızı barındıran yeni sanayi bölgesinin şehir içinde kalmasından kaynaklanan büyük araçların sanayimize girememe sorunu ortadan kalkmış olacaktır.  

Saygılarımızla,

S.S. Otomotiv Servisleri Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi

Yönetim Kurulu